08/09/2023

Ziua comemorativă a lui Szikszai Lajos

Szikszai Lajos s-a născut pe 25 noiembrie 1825 în localitatea Șamșud. Bustul lui Szikszai Lajos a fost inaugurat în luna noiembrie anul 2019 cu sprijinul Fundației Communitas, Statului Maghiar şi persoanelor fizice. Bustul a fost ridicat în curtea Căminului Cultural, care a fost grădiniţa veche construit în vremea lui Szikszai Lajos.

Asociația Culturală Pro-Com Șamșud împreună cu Școala Gimnazială „Szikszai Lajos” în fiecare an în luna noiembrie se organizează Ziua Comemorativă al lui Szikszai Lajos. În data de 25 noiembrie 2022 au organizat ediţia a XVIII. De la ora 9:00 elevii din Şcoala Gimnazială Szikszai Lajos au participat la diferite concursuri, activităţi în legătură cu viaţa şi activitatea lui Szikszai Lajos. Cei mici au participat la Teatru de păpuşi MM Podium la Căminul Cultural. De la ora 10:00 au început festivitatea de comemorare lângă bustul lui Szikszai Lajos.  Directorul şcolii Szabó Lajos-Otelló a deschis evenimentul cu gânduri despre Szikszai Lajos, care a fost o figură importantă în viața politică, economică și culturală a Zalăului de la sfârşitul secolului XIX. După spectacolul elevilor primarul comunei Bántó Zoltán a salutat invitații și cei care au participat la acest eveniment important.

După spectacolul festivă a avut loc depunerea coronițelor lângă statuia lui Szikszai Lajos.

Szikszai Lajos Szilágy vármegyének egyik legnagyobb alakja: történettudós alispán, országgyűlési képviselő, a szabadságharc honvédszázadosa. Szilágysámsonban született 1825. november 25-én magyar köznemesi családban. Szikszai Lajos mellszobra 2019 novemberében került felállításra községünkben, melynek leleplezésére nov. 30-án került sor. A szobor felállítása a Communitas Alapítvány, a Magyar Állam és magánszemélyek támogatásával valósult meg. A szobor az új óvoda és a Szikszai által építtetett régi óvoda épülete között lett felállítva. Iskolánk 2005-ben vette fel falunk szülöttének a nevét. Ettől kezdve minden év novemberében iskolánk az egyesülettel közösen Szikszai Lajos emléknapot tart.

Idén november 25-én szervezték meg községünkben a XVIII.-ik Szikszai Lajos Emléknapot. Délelőtt 9:00 órától az iskola tanulói különböző érdekes, változatos, minden korosztály számára megfelelő programokon, vetélkedőkön vehettek részt. A kisebb korosztály a kolozsvári MM Pódium bábszínház előadásán vehetett részt a kultúrközpontban. Majd 10:00 órától ünnepi megemlékezést tartottak Szikszai Lajos szobránál. A műsoron Szabó Lajos-Otelló iskolaigazgató ünnepi beszédét hallgathatták meg a résztvevők, majd a helyi diákok szavalatait követően Bántó Zoltán polgármester vette át a szót. Ünnepségünk Szikszai Lajos mellszobrának a megkoszorúzásával ért véget.

A megemlékezési Ünnepséget a Sámsonért Kultúrális Egyesület is támogatta, melyet a Communitas Alapítványtól nyert pályázati forrásból biztosíthatott.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Șamșud

Comuna Șamșud este situată la limita nordică a judeţului Sălaj, la o distanţă de 28 km de municipiul Zalău (reşedinţă de judeţ), la 28 km distanţă de Şimleu Silvaniei şi la 79 km distanţă de Carei.